Potrebno je ukrasti samo malo vremena za sebe ili pokrenuti tijelo.
Niste u manjini ako vas ujutro, dok ste još u krevetu ili ste spremate u kupaonici, opsjedaju briga, analiziranje ili preopterećenost sa svime što vas čeka u budućnosti. Prije nego krenete u dan, pa možda čak i u kupaonicu, dok vas još nitko nije nazvao, uznemirio ili nešto treće, najbolji lijek za anksioznost je doslovce ukrasti nekoliko minuta za sebe.
Kako? Nažalost možda će to zahtijevati neki dodatni trud, ali sa sigurnošću će se isplatiti i to već prvi dan. Jedno kada osjetite kako se vaša energija u tijelu smirila za makar 10%, htjet ćete krasti te trenutke sve više i više.
Ako vam dan, osobito ponedjeljak, kreće jako nervozno i u brizi, u nastavku slijede brze taktike s kojima ste vjerojatno već upoznati, ali uvijek ih je dobro ponoviti.
Disanje je jedan od najjednostavnijih i najučinkovitijih načina za brzo smanjenje anksioznosti. Kada smo pod stresom, disanje postaje plitko i ubrzano, što signalizira tijelu da je u opasnosti. Svjesnim kontroliranjem daha možemo smanjiti razinu kortizola (hormona stresa) i aktivirati parasimpatički živčani sustav, koji tijelo vraća u stanje smirenosti.
Aplikacije poput Breathwrk, Calm ili Headspace mogu vas voditi kroz jednostavne vježbe disanja. Isprobajte “box breathing” tehniku, ona pomaže usporiti otkucaje srca, smiriti misli i vratiti osjećaj kontrole nad svojim tijelom.
Udahnite kroz nos brojeći do 4; Zadržite dah 4 sekunde; Polako izdahnite kroz usta brojeći do 4; Ponovno zadržite dah 4 sekunde
Ako vam se misli ujutro vrte oko briga, obaveza i stvari koje ne možete kontrolirati, vođenje dnevnika može biti odličan alat za smanjenje anksioznosti. Pisanje pomaže izbaciti misli iz glave i sagledati ih iz objektivnije perspektive:
Zapišite tri stvari na kojima ste zahvalni – zahvalnost smanjuje negativne misli i povećava osjećaj zadovoljstva.
Napišite tri cilja ili prioriteta za taj dan – tako ćete smanjiti osjećaj preopterećenosti i usmjeriti se na ono što je važno.
Ako osjećate stres ili brigu, jednostavno zapišite sve što vam pada na pamet – ovo može biti vrlo oslobađajuće.
Meditacija je jedan od najboljih načina za smirivanje uma i tijela, a ne zahtijeva puno vremena, samo 5-10 minuta dnevno može napraviti ogromnu razliku. Ako imate problema s preplavljenim mislima odmah nakon buđenja, pokušajte vođenu meditaciju putem aplikacija kao što su Insight Timer, Calm ili YouTube. Dvije posebno korisne vrste meditacija su:
Skeniranje tijela (body scan) – usmjerava pažnju na različite dijelove tijela i pomaže u oslobađanju od napetosti.
Mindfulness meditacija – pomaže vam usmjeriti pažnju na sadašnji trenutak umjesto da se gubite u mislima o budućnosti.
Kretanje odmah ujutro može imati snažan učinak na vaše raspoloženje i razinu stresa. Šetnja na svježem zraku potiče oslobađanje endorfina, prirodnih hormona sreće, te smanjuje razinu kortizola. Ako nemate vremena za dugu šetnju, dovoljno je 15 minuta laganog hodanja kako biste osjetili poboljšanje ili odlučite pješice krenuti na posao.
Smanjuje stres i anksioznost kroz fizičku aktivnost.
Povećava serotonin i dopamin koji su ključni neurotransmiteri za dobro raspoloženje.
Izlaganje prirodnom svjetlu pomaže regulaciji cirkadijalnog ritma.
Način na koji započinjemo dan hranom može imati veliki utjecaj na naše mentalno stanje. Preskakanje doručka ili konzumacija previše šećera i kofeina može dovesti do naglog pada šećera u krvi, što može uzrokovati razdražljivost, vrtoglavicu i povećanu anksioznost. Najbolji doručak za smanjenje anksioznosti uključuje:
Proteine (jaja, grčki jogurt, orašasti plodovi) – pomažu stabilizirati šećer u krvi i osiguravaju dugotrajnu energiju.
Zdrave masti (avokado, bademi, maslinovo ulje)- podržavaju rad mozga i smanjuju upalne procese u tijelu.
Vlakna (voće, cjelovite žitarice)-održavaju probavu zdravom i poboljšavaju raspoloženje.
Ako osjećate napetost ili stres ujutro, nekoliko minuta laganog istezanja, pilatesa ili joge može vam pomoći da otpustite nakupljenu napetost. Blagi pokreti potiču cirkulaciju, smanjuju ukočenost i povećavaju proizvodnju endorfina.
Osim toga, ne zaboravite da pretjerana anksioznost ili manjak energije mogu biti i simptomi neravnoteže hormona ili vitamina. Zato prije nego pomislite da je problem u vama, istražite je li vaše tijelo u balansu i dolaze li ove nuspojave iz nekih drugih razloga koji nisu stres i preopterećenost. Možda su vam samo potrebni odgovarajući dodaci prehrani da bi se osjećali bolje.
Više sličnih tema pronađite u našoj rubrici WELL-BEING.