Jutra će postati sve teža za ustajanje, no ne uz ovih nekoliko ideja koje uistinu funkcioniraju.
Promjena sata zasigurno nas je uvela u jesensko raspoloženje. Iako spavamo sat vremena duže, buđenja mogu teže pasti zbog nedostatka svjetla u jutarnjim satima, i dalje (kod većine) prekasnog odlaska na spavanje, užurbanog tempa života kojeg i dalje živimo te niz drugih smetnji koje donosi današnji način života. Uz to, vjerujemo da vam je većina savjeta na ovu temu vjerojatno dosadna, a ponekad i odbojna jer zahtjeva od vas da mijenjate neke svoje navike, kao i svoju rutinu. Nažalost, jedino tako unosimo promjene, činimo pozitivne stvari za svoju psihu, mentalno i fizičko zdravlje – upravo tako da činimo baš one stvari koje nam se čine teškima.
No, kao i sve ostalo u životu, da bi nešto novo unijeli u svoj život, staro moramo pustiti, a isto je i s navikama. Zato, ako uistinu želite promijeniti svoja jutra, na početku ćete ih morati malo i mrziti. Donosimo nekoliko jednostavnih savjeta kako ustati na vrijeme, osobito u doba kada sve više vas radi od kuće, kako imati produktivno jutro, zadržati fokus, ali opet ne osjećati se kao da ste ‘na traci’.
Zaboravite na sve izgovore, serije na Netflixu, vrijeme za sebe, spremanje suđa, ‘moram se isključiti i opustiti’ izgovore. Jedino što će vam pomoći da se probudite ranije je ranije spavanje. Sjetite se samo onog osjećaja kada se prirodno probudite ranije ujutro, sami od sebe, spokojno i odmorno. Vjerojatno ste upravo taj dan prije učinili nešto za sebe, proveli dan u prirodi, bili s bliskim ljudima te spokojno zaspali. Najteže je ostati čvrst pri ovoj odluci jer ‘uvijek nešto bude’, no probajte barem zadržati bazu. Naravno da će uvijek biti lapsusa, no svaki put vratite se na početak i podsjetite/zapišite zašto vam je to važno.
Ovako na prvu možemo reći da možda patite od kroničnog umora. Jeste li blagi prema sebi? Imate previše obveza, no jeste li potražili pomoć i podršku. Znamo da život može biti iznimno izazovan, osobito ako ste roditelj, no stavite na papir svoje prioritete i potražite pomoć. Stres je, tj. ne znati se nositi sa stresom, najveći triger za umor i teško započinjanje dana. Otkrijte što vam čini strest i pomognite si u tom segmentu iako vam se čini da ste u slijepoj ulici. Sjednite i razmislite, uvijek postoji način. Vjerojatno ga već i znate, samo se bojite poslušati i donijeti odgovarajuće odluke.
Ako nemate ništa što će vas veseliti ujutro, šanse su da se nećete hjeti ustati. Ima li išta na ovom svijetu što vam može unijeti pozitivu u rana jutra? Pilates ili yoga u jutarnjim terminima, skincare rutina u kojoj uživate, omiljena šalica kave dok gledate kroz prozor, journaling. Jedino što tu savjetujemo je ne skrolati po društvenim mrežama. Znate li da samo deset minuta potpune tišine svaki dan može direktno utjecati na vaš živčani sustav? Zato dobro razmislite što bi vas veselilo ujutro i dodajte to u svoje planove. Ako ‘ne stižete ništa’, zapitajte se ponovno, jer sigurno neku najmanju sitnicu stižete.
Vjerojatno utječe i to je sastavni dio unošenja promjena. Svaka promjena ‘remeti’ ostatak životnog scenarija. Zato ne treba očekivati da će one biti lake, zato treba kretati s malim koracima, i unaprijed promisliti koje su to navike koje želim uvesti, na što će utjecati i s kime sve to moram iskomunicirati. Time stavljate sebe i svoje mentalno zdravlje na prvo mjesto, a bez toga ni nitko oko vas ne može kvalitetno živjeti. Tu je još iznimno važno samom sebi istaknuti zašto vam je upravo to prioritet, tj. samom sebi argumentirati zašto nešto radite jer bez tih razloga nećete se imati na što ‘dočekati’ kada posustanete.
Ostavite mobitel izvan spavaće sobe. Osobito ako ga koristite kao budilicu, na taj način morat ćete se ustati po njega, ali to će vas i spriječiti da zadnje navečer i prvo ujutro upalite Instagram i izgubite vrijeme na skrolanje. Pravilo mobitela izvan spavaće sobe je zlatno pravilo.
Iskotrljajte se iz kreveta. Da, poznata motivacijska govornica Mel Robbins ima trik koji često promovira na svojim društvenim mrežama, a to je da se doslovce na one dane kada vam se ne ustaje iz kreveta, iskotrljate iz njega. Dakle, ako treba i otkotrljati se na pod (pripremite si naravno večer prije prostirku ili dekicu), pa četveronoške dođite do budilice, istegnite se, pomaknite tijelo tu gdje jeste i onda se ustanite. Zvuči smiješno, ali sigurni smo da pali.
Pustite glazbu. I tu ne mislimo na neki opuštajući i melankoličnu glazbu već napravite popis pjesama koje volite i imajte ga spremnim. Čim otvorite oči, pustite playlistu koja će vas spriječiti da ostanete u krevetu i izgubite vrijeme u umoru i anksizonosti. Ustanite i zaplešite, porast dopamina je zagarantiran.
Isplanirajte aktivnost. Kao što smo gore napisali, ako ne trebate biti u uredu u neko određeno vrijeme ili radite kod kuće, upišite vježbanje u jutarnjim terminima, što će vaše tijelo s vremenom naviknuti da ustajete ranije jer trening počinje u primjerice, osam sati.
Često iako smo primorani ustajati ranije, mnogi se pri samom buđenju osjećaju teško, beznadno, u najviše slučajeva jer većina živi u jednoj određenoj rutini na koju je navikla, i malo je toga u tjednu što ih može ugodno iznenaditi. Prije će to biti neke negativne vijesti, loša atmosfera koja se širi medijima, nervoza na ulici ili događaj koji će samo još teže ‘sjesti’ na cijelu situaciju.
Zato je i potrebno, možemo čak reći i nužno, za vaše mentalno zdravlje, da napravite popis onih stvari koje će vam činiti dobro upravo ujutro (što može zahtjevati i neku malu pripremu večer prije) i prakticirate ih. Jer tko će ako nećete vi sami?