”Četrdesete zaista mogu biti nove tridesete, ako se potrudimo oko sebe i promjena koje se u ovim godinama događaju.”
Ako se sa svojim tijelom, balansom hormona i prehranom niste pozabavili do sada, ulazak u četrdesete mogao bi vam biti prekretnica, ona pozitivna kada odlučite napokon staviti sebe na prvo mjesto. Ipak, moguće je da ne znate kako, odakle krenuti i kako postaviti neku bazu.
Danas smo uistinu zatrpani s informacijama na društvenim mrežama, savjetima kako stručnjaka tako i prijateljica, i teško je čuti sebe i svoje potrebe. Zato volimo kvalitetnu i provjerenu literaturu, a upravo to je knjiga Zorane Jagodić, osobne trenerice, autorice preko 5 tisuća članaka o temama zdravlja, prehrane, fizičke aktivnosti i dodataka prehrani.
Razgovarali smo sa Zoranom o jednoj od trenutno najaktualnijih tema po pitanju ženskog zdravlja i saznali više o njenom vodiču za sve žene koje žele postići ravnotežu.
N: ”Zdrava i snažna – kako postati i ostati fit nakon četrdesete” ustvari je vrlo praktičan vodič za žene. Što te potaknulo da ga napišeš?
Z: Na pisanje ove knjige potaknula su me dva razloga. Prvenstveno, promjene koje sam počela zamjećivati kod sebe i koje su se počele događati, a potom i niz upita koje sam o ovoj temi počela dobivati od svojih prijateljica i klijentica. Želja mi je bila napraviti upravo vodič za kojim će žene u ovim godinama posezati redovito, kako se suoče s kojom promjenom.
N: U njemu si sažela sve najvažnije ne samo za žene starije od četrdeset već općenito za žensko zdravlje. Misliš li da su žene i dalje nedovoljno informirane na ovu temu?
Z: Nažalost, mislim da jesu. Uz svu dostupnost informacija, mnoge žene ne znaju što perimenopauza donosi, koji je sve simptomi prate te kako se može promjenama životnih navika i stila, utjecati na ublažavanje tih simptoma, ali i poboljšanje kvalitete života, ne samo u četrdesetima nego i u desetljećima koja slijede.
N: Možemo li nekako sažeti sve što je ključno za žensko zdravlje? Od fizičke aktivnosti do prehrane i dodataka prehrani, pa i osjećaja zadovoljstva i sreće?
Z: Da, potpuno se slažem. Sreća je neka, rekla bih, krovna ideja koja nas mora voditi u svemu ovome. Primjerice, ako ste odabrali tjelesnu aktivnost u kojoj ne uživate i koja vas ne čini sretnom, mala je vjerojatnost da ćete je prihvatiti na duži vremenski period i pretvoriti u naviku, zar ne? Jednako tako je i s hranom.
.
Za žensko zdravlje, pritom mislim i na mentalno i na fizičko zdravlje ključna je ljubav prema sebi, prije svega, a ona proizlazi iz osjećaja zadovoljstva svojim životom u cjelini.
.
No kada smo mi žene zadovoljne sobom? Kad smo uspješne u obiteljskom i poslovnom okruženju, kad dobro izgledamo i, naravno, kad smo zdrave. Ljubav prema sebi mora uključivati i rad na sebi, a tjelesna aktivnost, primjerena prehrana i kvalitetan i dostatan san su temelj svakog rada na sebi, baza od koje treba krenuti.
N: Možemo li više reći o važnosti proteina u prehrani, kao i magnezija te kalcija. Možemo li reći da su oni jedni od stupova fizičkog, ali i mentalnog zdravlja?
Z: Proteini imaju iznimno važnu funkciju u pravilnom funkcioniranju našeg organizma, a među najvažnijim zadaćama mu je sudjelovanje u održavanju i izgradnji mišićne mase (koja s perimenopauzom počinje opadati) i doprinos očuvanju zdravlja kostiju (koje su također ugrožene radi opadanja razine estrogena).
Uz to, proteini su najzasitniji makronutrijent pa doprinose smanjenju apetita, a posljedično i regulaciji tjelesne težine radi svog utjecaja na porast mišićne mase, pa utječu i na porast stope metabolizma, što znači da više kalorija trošimo u stanju mirovanja, a to također doprinosi lakšoj regulaciji tjelesne težine. Uz sve to, proteini utječu na regulaciju krvnoga tlaka, zdravlje i izgled kože, kose i noktiju i niz drugih tjelesnih funkcija.
.
Prema preporukama nutricionista, proteine bismo trebali konzumirati u svakom obroku, a ukoliko se hranom ne uspije unijeti željena količina, savjetuje se posegnuti za dodacima prehrani.
.
Žena u četrdesetima bi trebala unositi 1,2-1,5 g proteina po kilogramu tjelesne mase na dan, što znači da bi žena od 60 kilograma trebala dnevno unijeti 72-90 g proteina iz različitih izvora.
Magnezij je mineral koji sudjeluje u nevjerojatnih preko 600 biokemijskih reakcija u ljudskom tijelu, pa je jasno koliko je važan i koliko je potrebno uvijek ga imati dovoljno. Simptomi manjka magnezija su najčešće umor, grčevi u mišićima, trnci u udovima, pospanost ili opća slabost. On utječe na zdravlje mišića i kostiju (utječe na apsorpciju vitamina D), promjene raspoloženja (potiče proizvodnju serotonina), kvalitetu sna (povećanjem razine melatonina), kardiovaskularno zdravlje i niz drugih funkcija.
Kad govorimo o kalciju, poznato je da je to mineral koji igra ključnu ulogu u izgradnji naših kostiju. Perimenopauzu i menopauzu karakterizira opadanje ženskih spolnih hormona estrogena i progesterona, a upravo su oni zaduženi za osiguravanje apsorpcije dovoljne količine kalcija.
Dakle, u ovim godinama iznimno nam je bitno da unosimo dovoljne količine kalcija kako bismo smanjile rizik od propadanja koštane mase i razvoja osteoporoze. Kalcij nalazimo prije svega u mliječnim proizvodima, poput jogurta i sireva, ali i u zelenom lisnatom povrću poput kelja, špinata ili blitve. Po potrebu, ali uz preporuku liječnika, savjetuje se uzimati i kalcij kao dodatak prehrani.
N: Što bi voljela da žene definitivno znaju kada zakorače u četrdesete?
Z: Voljela bih da znaju da je jako puno toga u njihovim rukama. Četrdesete zaista mogu biti nove tridesete, ako se potrudimo oko sebe i svih ovih promjena koje se u ovim godinama događaju. Ne treba očajavati, već se treba uhvatit u koštac s izazovima četrdesetih i zdravim životnim navikama poboljšati kvalitetu svog života, koliko god je to moguće.
N: Kako ostati pozitivan s obzirom na ograničavajuće društvo u kojem živimo i u kojem se četrdesete godine i dalje svrstavaju u svojevrsni ‘the end’ za žene, osobito kada se radi o seksualnosti ili recimo trudnoći?rendova propagira ”girl power”, ipak živimo u jednom tradicionalnijem okruženju.
Z: Jedna jako velika prednost četrdesetih je u činjenici da nas je sve manje briga što drugi misle o nama i što nam društvo govori.
.
Izbor je uvijek na nama, sa četrdeset se možemo osjećati mlado i puno energije za napredak u svakom segmentu života, a možemo odabrati i ono suprotno – da se osjećamo staro i da dozvolimo da nam netko kaže da je to naš „the end“.
.
Pogledajmo malo oko sebe, sigurna sam da imamo primjere i jednih i drugih žena i među svojim prijateljicama i u nekom širem okruženju. Što će svaka od nas odabrati samo je naš izbor! No svakako, žena koja voli sebe i osjeća se dobro sama u svojem tijelu i u svojoj glavi, sigurna sam, puno će lakše odabrati ovaj prvi scenarij, zar ne? Svojom knjigom želim upravo pomoći svim ženama da se osjećaju boljem da se vole više i da im četrdesete budu kvalitetnije nego bilo koje godine dosad.
Knjigu pronađite na stranici www.profil.hr.
Više sličnih tema pronađite u našoj rubrici WELL-BEING.