Taktika donošenja odluka nije održiva. Želite li nešto mijenjati – ovo su pitanja koja si možete postaviti.
Jeste li ili niste tip koji razmišlja o novogodišnjim odlukama? Volite li napraviti rezime godine ili ste posvećeni nekim drugim stvarima u prosincu? Neki su odavno odustali od njih i uopće ih ne donose, neki ih i dalje vole donositi, ali na kraju dana rijetko tko se može oteti osjećaju da kreće novo razdoblje i novih dvanaest mjeseci.
Umjesto da se usredotočite na popise odluka koje često zaboravite već u veljači, savjetujemo vam da ovog prosinca razmotrite drugačiji pristup.
Kada razmišljamo o promjeni i donosimo nove odluke, problem je u tome što se često odvojimo od ovog gdje smo sada i samo razmišljamo o budućnosti. Kada popišemo sve što želimo promijeniti i kada je vrijeme da krenemo, većina osjeti blokadu ili brzo posustane jer osjeća nedovoljnu spremnost. Razmak između ovoga gdje smo sada i toga gdje želimo biti itekako se može činiti prevelik.
Kako onda svemu pristupiti ako želite za sebe napraviti neki rezime te staviti svoje želje i planove na papir?
Važno je ne samo usredotočiti se na jutarnju rutinu, koliko puta tjedno ćete trenirati i što ćete jesti, već i svoju startnu poziciju. Tko je ta osoba koja kreće živjeti drugačije?
Ako nastupate iz svoje stare uloge, one koja primjerice ne trenira i ne hrani se kvalitetno, imat ćete problem jer ne možete ući u novu ulogu bez napuštanja stare. Sve kreće od vas.
Odgovorite si na sljedeća pitanja:
Jeste li svjesni svojih navika?
Koje navike oslikavaju vašu osobnost?
Što je to u vašoj svakodnevici što se ponavlja i utječe na to tko ste?
Na primjer – možda ste navikli stalno biti dostupni drugima, ostajati u toksičnim odnosima ili raditi posao koji vas ne ispunjava. Ove navike idu dublje od odluka poput prestanka pušenja ili izbjegavanja čokolade. One se odnose na uvjerenja koja nas sprječavaju da živimo kvalitetnim životom.
Zato je najvažnije pitanje koje si trebate postaviti: Na koju verziju sebe ste navikli?
Mi smo naše navike i ne možemo se odvojiti od njih jer one oblikuju naš identitet. Ako vas neka navika guši i utječe na naš identitet – vrijeme je da promijenite ulogu.
Svaka promjena je ”napad na mozak” koji se brani vraćanjem na poznate postavke. To ne znači da ste lijeni, spori ili nesposobni. Radi se o tome da osvijestite kako mozak poima promjenu i kako pristupiti novim odlukama na mudriji način. Mozgu je potrebno servirati nepoznato u malim dozama i to činiti postupno.
Odluke ne znače uvijek okretanje nove stranice, već i realnu, uzemljenu analizu toga gdje ste sada. Znači, potražiti najlakši način da se pokrenemo u željenom smjeru, a ne staviti veliki pritisak na svoja očekivanja.
Zato umjesto da se opterećujete popisom odluka, razmislite o tome kako promijeniti male, ali značajne aspekte svog života i neka vam nova godina bude prilika za organski rast i sretniji život.
Kada postanete svjesni svojih navika i njihovog utjecaja na svoj identitet, možete postepeno mijenjati ono tko jeste, mijenjajući ono što radite svakodnevno.
U točkama niže slijedi ovaj pristup po koracima kako bi mogli u miru proći navedeno i donijeti odluke uzemljeno:
Refleksija i samoprocjena: Izdvojite vrijeme za razmišljanje o tome tko ste sada i tko želite postati. Razmislite o svojim vrijednostima, strastima i dugoročnim ciljevima.
Vizualizacija: Zamislite kako bi izgledao vaš dan, koje bi navike imali i kako bi se osjećali kada bi krenuli živjeti onako kako želite. Vizualizacija vam može pomoći u stvaranju jasne slike onoga što želite postići. Ako primjerice žeilte novi stan, zamislite ujutro kada se probudite da ste se probudili u tom novom stanu i istražite – kako se osjećate, što radi ta osoba koja ima takav stan, kako se odijeva, što jede, što radi i kako se ponaša?
Mindfulness i svjesnost: Prakticirajte svjesnost kako bi bili prisutni u trenutku. To pomaže da bolje razumijete svoje misli i osjećaje te da donesete odluke koje su u skladu s vašim unutarnjim bićem.
Tolerancija na nelagodu: Budite spremni da promjena nije uvijek laka i da će vam u početku stvari biti neobične i možda ćete se htjeti vratiti na staro. Prepoznajte da je to vaš limbijski sustav koji vas štiti od nepoznatog.
Podrška i povezivanje: Okružite se ljudima koji vas podržavaju i inspiriraju. Razgovarajte s prijateljima ili mentorima o svojim namjerama i tražite njihovu podršku. Dokazano je da se navike najbolje mijenjaju kada imamo podršku.
Samopouzdanje i ljubav prema sebi: Radite na jačanju samopouzdanja i ljubavi prema sebi. Kada se osjećate dobro u svojoj koži, puno je lakše donositi odluke koje su u skladu s vašim istinskim ja.
Fleksibilnost i prilagodljivost: Budite spremni prilagoditi svoje planove i namjere kako se vaša situacija mijenja. Fleksibilnost omogućuje da ostanete na svom putu bez osjećaja neuspjeha.
Malo koja promjena kreće s rečenicom ”Od sutra više ne radim to i to.”, u što ste se više puta vjerojatno uvjerili i sami. Bez puno razumijevanja toga kako promjena funkcionira i što se događa u umu i tijelu; bez strpljenja, mudrosti i ljubavi prema sebi, najčešće brzo ponovno završimo nezadovoljni i tjerajući se na nešto što naš cijeli sustav spremno odbija.
Zato je od novih odluka važnije za upoznate sebe bolje, istražite iz koje pozicije najbolje možete uvesti promjenu, osluškujući sebe te testirati granice polako i sigurno. Iz zone komfora se ne izlazi svaki dan, svih 24 sata. Dovoljno je par minuta dnevno.
Želim vam sve najbolje u novoj godini i da ovaj put promjenu uvodite s ciljem da podržite sebe svim svojim bićem.
Ivona Boca upravo je pokrenula novu prijavu za blagdansku radionicu o kojoj više možete saznati ovdje: Izgradi disciplinu
Više sličnih tema pronađite u našoj rubrici WELL-BEING.