Search
Close this search box.

Savjeti koji doista djeluju ako gubite trku s vremenom

Organizacija vremena
Foto: Dupe Photos / Unsplash
Autor: Ivona Boca

Što znači “nemam vremena”? Kako se vrijeme zapravo ima?

Toliko puta sam čula žene kako govore da ne stignu, da nemaju vremena, da su u strci, da im je nešto uletjelo u raspored. No jeste li se ikada zapitali što ove stvari uopće znače? Što znači “nemam vremena” i kako se vrijeme zapravo ima?

Što uopće znači da vam je nešto uletjelo u raspored? Ovo podsjeća na neki crtani film u kojem stvari ulijeću u kuću. Ulijeću li one zaista? Što znači da ste u strci i konačno – što znači “gubiti trku s vremenom”?

Kada kažete “nemam vremena”, “u kaosu sam” ili “ništa ne stignem”, zapravo izražavate unutarnji osjećaj preplavljenosti. To nije samo nedostatak sati u danu, već signal da se vaš um i tijelo bore s previše pritiska i unutarnjih blokada.

 

"

Gubiti trku s vremenom nije samo problem nedostatka raspoloživih sati. To je signal da vaš um i tijelo trebaju drugačiji pristup.

"

Tjelesni simptomi poput napetosti, ubrzanog disanja ili boli u trbuhu često su znakovi stresa. To je vaš organizam koji pokušava signalizirati da je vrijeme za promjenu načina funkcioniranja i odnosa prema obvezama.

Budući da često ignoriramo ovakve simptome i mislimo da je “normalno da nas boli glava” i da “samo treba popiti tabletu”, u jednom trenutku dolazi do pada imuniteta ili tijelo samo kaže “stop”. Jedna klijentica u grupnom programu imala je česte vrtoglavice u periodu ispita na fakultetu. Ona radi, ima djecu i završava fakultet. Kada je položila zadnje ispite, prošle su i vrtoglavice.

Koliko puta ste doživjeli osjećaj u tijelu jer ste bili preplašeni, napeti ili zabrinuti? Pozivam vas da obratite pažnju na ovo.

Kako si pomoći kada se osjećate preplavljeno s obavezama?

Ako je potrebno, navijte alarm svakih par sati i kada zazvoni pitajte se: “Kako se osjećam u tijelu? Jesam li gladna? Jesam li žedna? Kako sjedim? Kako se držim? Kako dišem?” U početku će vam trebati alarmi, ali kasnije ćete sve više osvještavati svoje tijelo.

Zašto vam pišem o ovome ako pričamo o trci s vremenom? Zato što je jako važno osvijestiti da nećete stići na cilj odmorni, sretni i zadovoljni, ako ste po putu iscrpljeni i dovodite sebe do granica. Iduća važna stavka je način razmišljanja.

Negativni obrasci mišljenja, poput “nikada neću stići” ili “previše je posla”, stvaraju spiralni osjećaj nemoći i bespomoćnosti. Jezik koji koristite, kako u komunikaciji sa sobom, tako i s drugima, oblikuje vašu stvarnost. Rečenice poput “uvijek kasnim” mogu postati dio vašeg identiteta. Zato je jako važno osvijestiti kako razmišljamo i tko mislimo da jesmo.

Koju ulogu igrate kada “stalno kasnite”? Jeste li postali osoba koja stalno kasni i onda svaki put dokazujete sebi i drugima “da, ta sam”? Kada želimo uvesti promjenu, trebamo se zapitati ne samo koje ponašanje želim promijeniti, nego i koju ulogu moram napustiti. Iz uloge one koja stalno kasni u onu koja dolazi mirno i na vrijeme.

Kako se osloboditi osjećaja kaosa?

1. Prepoznajte i označite emocije i tjelesne senzacije

Prvi korak prema promjeni je osvještavanje. Uzmite si trenutak da se usredotočite na svoje tijelo.

Vježba: Sjednite ili lezite u udoban položaj, zatvorite oči i polako skenirajte svoje tijelo. Gdje osjećate napetost ili nelagodu? Zapišite te senzacije i povežite ih s mislima koje prolaze kroz vaš um. Kada bi taj osjećaj napetosti mogao govoriti, što bi rekao?

Ovaj somatski pristup pomaže vam shvatiti da ste više od svojih misli. Vaše tijelo govori svoj jezik, a mi ga možemo naučiti razumjeti.

2. Promijenite svoj unutarnji dijalog

Vaš unutarnji govor ima moć stvaranja ili razbijanja vaših uvjerenja.

Vježba: Uzmite papir i napišite nekoliko rečenica koje često izgovarate sebi, poput “Nema vremena” ili “Ne mogu ovo.” Zatim, preformulirajte ih u afirmativne izjave: “Imam dovoljno vremena za ono što je važno” ili “Svaki mali korak me vodi naprijed”.

Korištenje kognitivnih tehnika, poput reformuliranja iracionalnih misli, može značajno promijeniti način na koji doživljavate svoje mogućnosti i način na koji se nosite kroz svakodnevicu.

4. Postavite jasne granice i prioritete

Kada ste preplavljeni obavezama, važno je naučiti reći ne i usmjeriti energiju tamo gdje je najpotrebnija. Većina ljudi, a posebno žena, puno toga ne stigne jer je uvijek drugima ”na izvolite”. I to je vjerojatno onaj trenutak kada kažete “nešto mi je uletjelo”.

Nije ništa uletjelo, nego ste donijeli odluku – odluku da nećete napraviti ono što ste se dogovorili sa sobom, nego, primjerice, nešto neplanirano nekome tko vas je tražio za uslugu.

Vježba: Odredite tri ključna zadatka za dan i posvetite im svoju energiju. Sve ostalo stavite na listu “može pričekati”.

Ova tehnika ne samo da vam pomaže organizirati vrijeme, nego i smanjuje osjećaj kaosa i povećava vašu samouvjerenost. Kada točno znate što radite taj dan ili u nekom vremenskom bloku, nema mjesta za kaos. Energija ide jednostavno, usmjereno prema jednoj stvari.

5. Uvedite mikro-pauze

Često zaboravljamo da su kratke pauze ključne za održavanje produktivnosti i mentalne jasnoće.

Vježba: Svaki sat, napravite pauzu od pet minuta. Ustanite, protegnite se, duboko udahnite i osvježite svoje tijelo. Ove mikro-pauze mogu učiniti čuda za smanjenje stresa i povećanje energije. Prošećite, izađite na zrak, istegnite se.

Sjetite se povezanosti tijela i uma i naučite regulirati živčani sustav i emocije. Ne tražite brzi dopamin kroz kavu, skrolanje, cigaretu ili čokoladu – time upadate u krug brzog popravka i brzog pada, nakon čega često dolazi osjećaj krivnje jer ne stižete ili ste opet prekršili obećanje koje ste si dali.

Dan ima dovoljno sati, ali potrebno je raditi na sebi

Gubiti trku s vremenom nije samo problem nedostatka raspoloživih sati. To je signal da vaš um i tijelo trebaju drugačiji pristup.

Kroz kombinaciju somatskog pristupa i kognitivnih tehnika, možete preobraziti svoj unutarnji dijalog, postaviti jasne prioritete i stvoriti strukturu koja vam omogućava da se osjećate mirno i fokusirano.

Promijenite način na koji se obraćate sebi, slušajte svoje tijelo i naučite prepoznati što vam je zaista bitno. Na taj način ne samo da ćete poboljšati svoju produktivnost, već ćete i osjetiti dublju povezanost sa sobom, a to je prvi korak prema životu u kojem ne gubite trku s vremenom, nego vodite sebe kroz vrijeme uzemljeno i svjesno.

Program “Izgradi disciplinu” s lifetime pristupom možete pronaći ovdje na LINKU.

Više ovakvih tema pronađite u našoj rubrici WELL-BEING.

 

VEZANE OBJAVE