Search
Close this search box.

Nervoza i stres u prosincu – evo kako si možete pomoći

Foto: Dupe photos
Autor: Ines Grubišić

Jedini način da usporite je da tu vještinu sami odlučite savladati – sada, u ovako neadekvatnim okolnostima.

Prosinac je vrijeme krajnjeg paradoksa. S jedne strane postoji taj snažan poriv iznutra da usporimo, uživamo u trenutku, posvetimo se rekapitulaciji protekle godine i postavljanju namjere za novu, a s druge strane – nikad više obaveza, stresa i užurbanosti.

Ako vam u ovo ovo vrijeme nedostaje osjećaja prisutnosti u trenutku i ne stižete uživati u svemu lijepom oko vas, evo praktičnog vodiča za kako usporiti.

Prvi korak je nužan za usporavanje, a sastoji se od toga da primijetite jurnjavu – vanjsku i unutarnju.

Primjetite kako u tijelu izgleda onaj osjećaj kao da vas nešto izvan vas ”razvlači” prema van, u dalje, sljedeće, više – dok vi unutar sebe postajete sve tanji i sve raspršeniji. To je pritisak okruženja.

Isto tako primjetite i onaj pritisak unutar vas – onaj naboj koji kao da vas gura van iz vlastitog tijela, također u nešto dalje, sljedeće, više – ovo je pritisak okruženja koji ste sami kreirali u sebi i onda zbilja mislite da trebate ”i ovo i ono”, da nije dovoljno, da bi blagdansko vrijeme trebalo izgledati na određeni način.

Ovaj prvi korak prepoznavanja je presudno važan zato što svoje radnje možete “mehanički” usporiti koliko god želite, ali ako ne možete usporiti samu/samog sebe iznutra – svako to vanjsko usporavanje donijet će vam još više nervoze i jaču potrebu za kretanjem.

Kada smo u stanju vidjeti (točnije, osjetiti) sebe u toj jurnjavi, znat ćemo kako i gdje pritisnuti kočnicu, a to je tamo gdje jedino ima smisla – unutar sebe.

Korisno je zapitati se – kamo točno stižemo?

Velike su šanse da ste u žurbi već godinama, kako vanjskoj, tako i toj unutarnjoj. Je li vas ona ikad dovela na neko mirnije mjesto? Žurimo sada, da bi – što – usporili kasnije?

Jeste li već primijetili da je to laž? Primjećujete li da je svijet sve brži i brži, sve natrpaniji, da se sve teže kretati? Primjećujete li da su vaše misli sve brže i brže, da vam pažnja leti, da je osjećaj u tijelu sve dalje i dalje od nekog mira? Ima li vam smisla to “obećanje” boljeg sutra – da ćete jednog dana dobiti prostor i priliku da stanete i usporite?

Što prije sebi priznate da svojom žurbom zapravo ne stižete nigdje, nego samo doprinosite kolektivnoj užurbanosti, prije ćete stvoriti prostor za promjenu.

U ovako brzom svijetu – usporavanje je vještina koju treba izgraditi, a ne nagrada koja nas čeka na odredištu.

Jedini način da usporite je da tu vještinu sami odlučite savladati – sada, u ovako neadekvatnim okolnostima.  

Trenutak kad shvatite da vas žurba ne vodi tamo gdje želite stići, da je to putovanje bez kraja, trenutak je kada ćete usporavanje preuzeti u svoje ruke.

Ništa se neće posložiti. Neće stići pogodan trenutak za usporavanje. Vi ćete biti ti koji ćete – unatoč svemu i u sred svega – stisnuti kočnicu.

Ne jednom, nego iznova i iznova. 

U svijetu kakvom živimo usporavanje je većini nas neprirodno i nespretno. To je u redu dokle god ne odustajemo od njega jer alternativa je prepuštanje bujici, a to ne bi trebala biti opcija jer ne vodi u mir, zdravlje i zadovoljstvo.

Trenirajte mišić za sporost

Usporavanje donosi kontakt sa sobom i kontakt s onim mjestom unutar vas koje vas vječno progoni s pritiskom u prsima i nervozom u tijelu. S gomilom jurećih misli o tome što bi sve trebali raditi umjesto ovog usporavanja i uživanja u trenutku.

Ovdje vam puno može pomoći mindfulness meditacija. Vježbanje svjesne pažnje u sadašnjem trenutku – da vam pažnja bude na istom mjestu gdje je i tijelo, a kad se pojave tenzija i želja da budete negdje drugdje – da ih prepoznate samo kao osjećaj u tijelu, ali se vratite u sadašnji trenutak.

Mindfulness je trening, a vaše sposobnosti da usporite i da prođete kroz ono što vas dočeka iznutra kada usporite – je vještina.

Vaše misli i okruženje uvijek će vas raspršivati prema van, no vi ćete svoju pažnju vraćati u svoj centar. Iznova i iznova. To je jedini način da ovladate svojim porivom da žurite.

Dvije meditacije koje će vam pomoći

Potrebno je istrenirati mozak da počne raditi na drugačiji način, a dobra vijest je da to možete i da je potrebno puno manje nego što mislite.

Isprobajte dvije besplatne mindfulness meditacije na hrvatskom jeziku, uz pomoć kojih ovo možete vježbati. Nalaze se na sljedećim linkovima: https://youtu.be/enKRb4Kf_tE i https://youtu.be/0lw8872VUIo.

Neka 15-ak minuta ovih meditacija postane sastavni dio vaše dnevne rutine i već za nekoliko dana primjetit ćete promjenu – bit ćete prisutniji, zadovoljniji i mirniji, čak i ako količina obaveza u vašem danu ostane ista. To je snaga unutarnjeg mindfulness treninga i mijenjanja načina kako mozak radi – ključ kvalitetnog i dugoročno održivog upravljanja stresom.

Više sličnih tema pronađite u našoj rubrici WELL-BEING.

VEZANE OBJAVE