Search
Close this search box.

Zanima li vas što je točno Somatic terapija? Pomaže prekinuti obrasce

Foto: Instagram @zoya.azu
Autor: Tina Bačić

Razgovarali smo sa Somatic terapeutkinjom i doulom Zoyom koja nam je otkrila sve beneficije ove prakse.

”Somatic experience” ili ”therapy” najviše se spominje u well-being medijima i na well-being profilima kada se radi o temama poput nošenja s traumama, ponovnoj povezanosti s tijelom i ženskom energijom. No što je ona točno?

Većina zna da se radi o tjelesnoj terapiji, dakle terapiji koja uključuje rad s tijelom, ali ne i kako ona uistinu izgleda u praksi. U Hrvatskoj imamo sreće jer postoje Somatic terapeuti, a Zoya je jedna od njih.

Kako vas točno rad s tijelom može riješiti starih obrazaca, pomoći vam da pokrenete protok energije u tijelu te kako ga implementirati u brzu i stresnu svakodnevicu koju svi živimo?

N: Kako bi svojim riječima objasnila što je to Somatic terapija?

Z: Za mene Somatic terapija je utjelovljenje. Riječ “somatic” dolazi od grčke riječi “soma,” što jednostavno znači “tijelo.” Za mene je to psihoterapeutski pristup koji integrira tijelo u terapijski proces. Ova metodologija prepoznaje da trauma nadilazi um i pohranjuje se u tijelu, u fasciji, što dovodi do upala, boli, napetosti, neravnoteže, tegoba, bolesti i drugih tjelesnih reakcija.

.

”Pomaže nam da osvijestimo kako obrambeni mehanizmi, nastali u djetinjstvu, mogu blokirati našu životnu energiju, ograničavajući nas i oduzimajući nam moć.”

.

Cilj je osvijestiti kako naša životna iskustva i pogled na svijet ovise o tim blokiranim obrascima energije. Ovi paterni često rekreiraju slične životne situacije i odnose, zbog čega se često možemo osjećati zarobljeno i frustrirano. Uz pristupe i tehnike u Somatic terapiji koje se fokusiraju na tjelesne senzacije i iskustva, mi možemo prepoznati i otopiti te blokade i riješiti emocionalne i psihološke poteškoće.

Kroz ovu praksu učimo kako ostati prisutni u tijelu, prepoznati kada osjećamo napetost, strah ili stres, i pronaći načine da te osjećaje smirimo i transformiramo. Također nam pomaže da razumijemo kako tijelo pamti traumu i kako možemo ponovno uspostaviti osjećaj sigurnosti i stabilnosti.

N: Koliko dugo se sama baviš ovom praksom, što te privuklo njoj i na koje sve načine ona donosi beneficije u tvoj život?

Z: Do ovog prekrasnog rada dovele su me prethodne prakse, a to su yoga i ples kroz koje sam razvila želju da dublje razumijem povezanost uma i tijela, posebno kada je riječ o emocionalnom zdravlju. Bavim se ovom praksom oko sedam godina i mogu definitivno reći da mi je potpuno promijenila život. Danas se osjećam sigurno i prisutnije u svom tijelu, imam veću otpornost na stres te dublje razumijevanje vlastitih emocionalnih reakcija.

Pomaže mi da budem prisutnija u svakodnevnom životu, bolje komuniciram svoje potrebe i postavim jasnije granice. Također, osjećam se uzemljenijom i povezanijom sa sobom, što pozitivno utječe na sve aspekte mog života, od posla do odnosa s drugima.

N: To je tvoj posao, tvoj lifestyle, no kako približiti ženama čiji je lifestyle potpuna suprotnost i žive jedan tipični gradski/urbani život?

Z: Mislim da je ključ u jednostavnosti i praktičnosti. Ženama koje žive urbani, užurbani život možemo približiti somatic praksu kao alat za smanjenje stresa i poboljšanje opće dobrobiti, čak i kroz kratke vježbe koje mogu izvoditi bilo gdje. To ne mora biti dugotrajna meditacija; jednostavni trenuci svjesnosti poput dubokog disanja tijekom pauze na poslu ili nekoliko minuta osvještavanja tijela ujutro mogu napraviti veliku razliku.

.

”Važno je pokazati da se Somatic praksa može integrirati u postojeći stil života bez velikih promjena, te da može pomoći da se osjećate bolje i uravnoteženije.”

.

N: Može li somatic praksa postati sastavni dio života poput primjerice pilatesa ili teretane? 

Z: Definitivno! Somatska praksa može biti dio nečije rutine, poput pilatesa ili yoge. Možemo je prakticirati nekoliko puta tjedno, birajući ono što nas smiruje i pomaže nam da ostanemo uzemljeni. Bitno je da to radimo svjesno i s namjerom. Namjeru treba highlightati jer ne mogu dovoljno naglasiti koliko je bitna u životu.

Iako svaka somatska praksa nije somatic terapija, ipak kad svjesno radimo s tijelom, može se dogoditii da nam nakon nekog vremena i te jednostavne prakse probude želju da bolje upoznamo svoje tijelo i dublje zaronimo u sebe, gdje onda nastupa Somatic terapija.

Mislim da je većini to teško prakticirati jer smo navikli biti stalno zauzeti, u pokretu,  te često zanemarujemo signale koje nam tijelo šalje. Osim toga, kultura u kojoj živimo često vrednuje produktivnost iznad odmora, što može otežati pronalazak vremena za sebe. Učenje da odvojimo vrijeme za prisutnost u tijelu zahtijeva promjenu perspektive i prioriteta, što nije uvijek lako.

N: Koje bi po tebi bile neke male, mini somatic prakse koje možemo jednostavno usvojiti i ostati im vjernima dugoročno?

Z: Neke jednostavne somatic prakse bile bi sljedeće:

• Duboko disanje: Pronađite udobno mjesto gdje možete sjesti ili leći s uspravnom kralježnicom. Zatvorite oči i počnite s nekoliko normalnih udisaja i izdisaja kako biste se opustili. Zatim polako udahnite kroz nos brojeći do četiri, osjećajući kako vam se trbuh širi dok zrak ispunjava donji dio pluća. Zadržite dah na trenutak (brojeći do dva), a zatim polako izdahnite kroz usta brojeći do šest, dopuštajući da se sav zrak potpuno isprazni iz pluća. Osjetite kako se vaše tijelo opušta sa svakim izdahom. Ponovite ovaj ciklus nekoliko puta, usredotočujući se isključivo na ritam vašeg disanja. Ako vam misli odlutaju, nježno ih vratite natrag na disanje.

• Osvještavanje tijela: Odvojite nekoliko minuta da se udobno smjestite, bilo da sjedite ili ležite. Zatvorite oči i usmjerite pažnju na svoje disanje, prateći svaki udah i izdah. Zatim počnite skenirati tijelo, polako prelazeći pažnjom od vrha glave prema dolje do nožnih prstiju. Obratite pažnju na svaki dio tijela, primjećujući napetost, bol ili nelagodu, ali i područja gdje se osjećate opušteno ili ugodno. Ne pokušavajte mijenjati ništa što primijetite, samo svjesno osjetite što vam tijelo govori. Ova praksa pomaže u jačanju veze s tijelom i povećava svijest o trenutnom stanju vašeg fizičkog i emocionalnog bića.

• Uzemljenje: Kada osjećate stres ili tjeskobu, pronađite trenutak da stanete ili sjednete na mirno mjesto. Usmjerite svoju pažnju na stopala. Osjetite kako se vaša stopala dodiruju s tlom, zamislite korijenje koje raste iz vaših stopala i širi se duboko u zemlju. Fokusirajte se na osjećaj stabilnosti i povezanosti sa zemljom ispod vas. Ako vam pomaže, lagano pritisnite stopala o pod kako biste intenzivirali osjećaj uzemljenja. Možete također lagano savijati koljena ili se lagano ljuljati naprijed-nazad kako biste osjetili ravnotežu i stabilnost. Ova vježba pomaže umiriti um, smanjiti osjećaj stresa i vratiti vas u sadašnji trenutak.

N: Kako to izgleda u radu s tobom, za koga je namijenjena somatic terapija i kako sama uvodiš klijentice u nju?

Z: U radu sa mnom somatic terapija počinje sa stvaranjem sigurnog i podržavajućeg prostora gdje klijentice mogu istraživati svoje tjelesne osjećaje i reakcije.

.

”Ova praksa je namijenjena svima koji žele dublje razumjeti i obraditi svoje emocionalne reakcije, bilo da se radi o traumama, stresu, tjeskobi i slično. Onima koji žele razbiti loše navike i paterne te razumijeti otkuda dolaze, te onima koji žele bolju povezanost sa sobom i svojim tijelom, te poboljšati kvalitetu svog života.”

.

U proces ulazimo prvo kroz priču, a potom klijentice uvodim kroz nježne vježbe osvještavanja tijela, disanja i pokreta, ohrabrujući ih da slušaju svoje tijelo i slijede njegovu mudrost.

Najljepše od svega je što kada jednom doživimo naše unutarnje vodstvo i inteligenciju vlastitog tijela, nevjerojatne stvari počinju se događati same od sebe. Ovi procesi otvaraju prostor beskonačnih mogućnosti, a kada zajedno stvorimo siguran prostor, dolazi do prirodnog oslobađanja blokirane energije. To se nikada ne događa na silu niti prije nego što smo na to spremni. Uvijek dolazi u trenutku kada su naše srce i tijelo spremni.

Radim s klijenticama uživo i online, u Portugalu i Hrvatskoj i uvijek prilagođavam pristup njihovim individualnim potrebama te koristim razne metode u koje duboko vjerujem te ih sama volim i prakticiram.

N: Za kraj, možeš li objasniti na koje sve načine bivanje u tijelu i osviještavanje, osjećanje sebe, pridonosi mirnoći uma?

Z: Bivanje u tijelu i osjećanje sebe vodi nas natrag u sadašnji trenutak što je ključno za smirenje uma. Kada smo prisutni u tijelu, manje smo zaokupljeni mislima o prošlosti ili brigama o budućnosti. Ta svjesnost nam pomaže prepoznati stresne reakcije u ranijoj fazi, što nam omogućava da poduzmemo korake kako bismo se smirili i povratili kontrolu. Osviještavanje tijela također povećava našu sposobnost da se nosimo s emocijama na zdrav način, što pridonosi osjećaju unutarnjeg mira i zadovoljstva.

Više ovakvih tema pronađite u našoj rubrici WELL-BEING.

VEZANE OBJAVE