Kako nas estetsko okruženje čini boljima i kako nas umjetnost može mentalno podržati.
Petra Horvatović vlasnica je platfome SHPIGL kroz koju donosi jedan potpuno novi, pristupačni pristup umjetnosti koji oplemenjuje odnose i prostore. Danas se umjetnost često i dalje smatra nečim vrlo nedostižnim i kompliciranim za koristiti u svakodnevnom životu ili privatnom prostoru. Ipak, sve se više mladih umjetnika predstavlja javnosti kroz događanja u gradu, pri uređenju interijera krenulo se promišljati o tome što će upotpuniti ambijent i sve više smo svjesni koliko umjetnost naprosto mora biti dio našeg života jer ga uljepšava i oplemenjuje više nego recimo niz nekih drugih stvari u koje smo spremni uložiti.
Petra nam, kao autorica za Noon, donosi tekst o tome kako umjetnost uistinu ne mora biti nešto skupo i nedostižno te kako je ona tu da nam pomogne, da nas inspirira, a ne dodatno optereti.
Kada provedete godine okruženi umjetnicima i umjetnošću, promijeni vam se perspektiva. U mom slučaju, počela sam drugačije razmišljati i o prostoru u kojem živim. Kod uređenja svog životnog prostora, zapitala sam se: Zašto tako pažljivo biramo kauč ili zavjese, a rijetko razmišljamo o tome kako nas umjetnost može oplemeniti?
Vodimo sve svjesniji život – pazimo što jedemo, kako su namirnice uzgojene, jesu li pristigle ”fair trade”, koliko vježbamo, a nastojimo i provoditi što više vremena u prirodi. Odlazak u grad vikendom radije mijenjamo za šetnju na Sljeme.
Takav pristup može se primijeniti i na estetiku prostora. Uostalom, ako već pomno biramo trosjed da nas podržava fizički, zašto ne bismo birali i umjetnički rad koji će nas “podržavati” mentalno?
Kad razmišljam o okruženjima u kojima smo odrasli, jasno vidim kako su svi ti detalji ostavili trag na nas. Kod baka su to bili gobleni i portreti, u tinejdžerskim sobama bili su to posteri bendova i uokvireni crteži ikoje naši roditelji ponosno čuvaju. Danas smo okruženi minimalizmom, nježnim tonovima i smirujućim prostorima – sve to ima svoje prednosti. Ali gdje je tu umjetnost? Nije li šteta da često završimo s printovima iz dućana, dok originalna djela koja pričaju priču stoje nekonzumirana?
Ako ste ikad zastali ispred slike ili skulpture i osjetili onaj “klik”, znate o čemu pričam. Umjetnost nas pogađa direktno u emocije. Toliko da ako stanete ispred apstraktnog rada intenzivnih boja može vas natjerati da razmislite o svojim strahovima – poput neplanirane terapije, samo bez sofe i naplate po satu. S druge strane, aktovi nas mogu podsjetiti na važnost tijela i samosvjesnost. Svaki umjetnički rad nosi neku poruku; pitanje je samo koliko smo spremni slušati.
Što je najbolje, za uživanje u umjetnosti nije vam potrebna diploma iz povijesti umjetnosti. Ako vas nešto privuče, dovoljno je stati, promatrati i dopustiti da vas ponese. Pa čak i ako ne znate razliku između apstraktnog ekspresionizma i impresionizma, umjetnost može biti savršeni suputnik u introspektivi.
Sad dolazimo do praktičnog dijela. Ljudi često razmišljaju o umjetnosti kao o luksuzu, ali to je daleko od istine. Ulaganje u umjetnički rad nije samo stvar estetike prostora – to je ulaganje u kulturu, u zajednicu, pa i u samog umjetnika. Umjetnici nisu strojevi koji “štancaju” slike; oni ulažu godine rada, emocija i znanja u svako djelo. Kupnjom njihovih radova podržavate umjetnike no ne samo da je riječ o podršci već ulaganje u razvoj cijelog društva jer kultura se gradi kroz zajednička ulaganja.
A ako vam treba dodatni poticaj: umjetnost može biti i odlična financijska investicija. Zamislite, kupite nešto što vas veseli, a kroz desetljeće možda postane i vrijedno bogatstvo. I sve to dok gledate kako taj rad svakodnevno oplemenjuje vaš prostor (i vašu dušu).
Što mislite, kad ste zadnji put imali zanimljiv razgovor s prijateljima? Ne mislim na prepričavanje memova, već pravo promišljanje. Jedan od najboljih načina da to potaknete je uključiti umjetnost u razgovor. Posjet galeriji ili muzeju, online šetnja kroz postav svjetskog muzeja ili poziv umjetnika na druženje – sve su to prilike da zajedno naučite nešto novo.
Umjetnost nije samo stvar zidova, ona je tema za razgovor, način povezivanja i ”vježba za oko”. Kroz promatranje učimo stati, razmisliti i osjetiti. I to je upravo ono što nam često nedostaje u svakodnevnoj jurnjavi.
Ako već pomno biramo trosjede, zavjese i šalice za kavu, zašto ne bismo s istim žarom birali umjetničke radove? Oni nisu prolazni trendovi; oni su dio nas, naših emocija i našeg prostora. Uključivanje umjetnosti u život nije komplicirano – samo trebamo odlučiti stati i pustiti da nas nadahne.
Što dobivamo zauzvrat? Puno više nego što možemo izmjeriti – ljepši prostor, bogatije razgovore i dublju povezanost s nama samima i svijetom.
Ako već pažljivo biramo sadržaj koji gledamo ili čitamo, zašto ne bismo isto učinili s umjetnošću? Evo konkretnih koraka koji vam mogu pomoći:
Posjetite muzeje, galerije ili lokalne izložbe. Osim što ćete vidjeti djela uživo, otkrit ćete kako vas različiti stilovi i mediji inspiriraju.
Istražujte online. Na društvenim mrežama pratite umjetnike ili galerije, spremite radove koji vas privuku i istražite gdje ih možete vidjeti ili kupiti.
Povežite se s ljudima koji dijele vašu znatiželju. Razgovori s poznavateljima umjetnosti ili prijateljima koji vole kreativne teme otvaraju nove perspektive i produbljuju iskustvo.
Umjetnost može obogatiti vaš prostor, vaše misli i vaše odnose – jedino što trebate jest dati joj priliku da postane dio vaše svakodnevice.
Više sličnih tema pronađite u našoj rubrici WELL-BEING.