Jednostavna podrška koja olakšava simptome.
Posljednjih godina uistinu uživamo u trendu osnaživanja žena, rušenju tabua i proslavi te boljem razumijevanju ženske seksualnosti. Menopauza je svakako jedna od tema o kojoj se počelo puno pričati na društvenim mrežama, a 18. listopad svjetski je dan ove životne faze koja je napokon poprimila pozitivnu konotaciju.
Žene tijekom svog života proživljavaju nekoliko razdoblja u kojima dolazi do velikih promjena u razinama spolnih hormona. Osim toga, svaki mjesec dolazi do fluktuacija u razinama spolnih hormona, ovisno o fazi mensturalnog ciklusa. Tijekom perimenopauze dolazi do opadanja razina, a u postmenopauzi su te razine vrlo niske.
Međutim, zanimljivo je napomenuti kako je u nekim studijama zabilježeno kako su u žena u perimenopauzi češće primijećeni simptomi depresije u odnosu na žene u postmenopauzi. Menopauza pak označava posljednju menstruaciju žene, nakon koje dolazi do naglog pada hormona estrogena i progesterona.
Zanimljivo je da žene kod kojih su simptomi menopauze jako izraženi, u pravilu iza sebe imaju niz godina provedenih u cjelokupnom hormonalnom disbalansu. Tu je onda važno da, uz pomoć stručnjaka koji razumije cjelokupnu pozadinu priče, radite na svim aspektima zdravlja, a ne samo na pojedinim dijelovima. Takav holistički pristup je često održiviji od regulacije hormona samo hormonskom terapijom.
Ušavši u 40-te godine žene polako postaju svjesne kako prehrana koja je funkcionirala u 20-ima i 30-ima sada više ne funkcionira. Način na koji se možete boriti protiv toga je smanjiti unos šećera posebice, ali i ugljikohidrata općenito, istovremeno povisujući unos proteina, i to onih iz ribe, mesa peradi i jaja, ali i svih mahunarki.
Prema istraživanjima sve mahunarke,posebice soja, uspješno umanjuju neke od najčešćih tegoba poput valova vrućine, promjena raspoloženja, nesanice i depresije.
Pravilan odabir namirnica, naime, može imati brojne pozitivne učinke na hormonsku ravnotežu i brojne druge segmente zdravlja žene u razdoblju menopauze. Tako je prehrana koja povoljno utječe na hormone u osnovi ona koja osigurava zdrave masnoće, proteine, vlakna te nutritivno vrijedne biljne namirnice bogate vitaminima, mineralima i antioksidansima.
Iako brojne žene posve prezaju od masnoća, bojeći se suvišnih kilograma, takav stav može biti kontraproduktivan. Spolni hormoni se sintetiziraju iz kolesterola stoga je održavanje razine kolesterola na optimalnoj razini (ni preniska, kao ni previsoka razina nije poželjna) važna karika u lakšem nošenju sa simptomima menopauze.
Kako bi uspješno pomogli smanjiti simptome menopauze, crijevni mikrobiom prvo treba aktivirati i metabolizirati izoflavone, a on to čini učinkovito samo kod određenog postotka žena. Zato i ne čudi što su brojne žene u potrazi za drugim rješenjima iz prirode, one koje ne ovise o individualnom metabolizmu, a tu prednost nude brojne biljke.
Biljne vrste mogu biti moćna podrška prehrani u što „bezbolnijem“ prijelazu u menopauzu, naravno kada se koriste na vrijeme i u pravoj dozi. Pritom je najbolji individualni pristup, u skladu s ženinim simptomima i uzimajući u obzir cjelokupno zdravstveno stanje. Brojne su biljke proučavane u kontekstu smanjivanja simptoma menopauze te imaju dugu tradiciju upotrebe upravo u tu svrhu, a među njima svakako treba izdvojiti cimicifugu, crvenu djetelinu, konopljiku te macu.
Kao rješenje tog problema izvrsnom se pokazala peruanska biljka maca. Maca je biljka iz porodice krstašica koje raste na andskim visoravnima na 3700 – 4300 m nadmorske visine te je jedna od rijetkih biljaka koje mogu opstati na tako visokim nadmorskim visinama.
Pozitivan utjecaj mace na raspoloženje je prikazalo nekoliko studija koje su došle do zaključka kako maca može smanjiti psihološke simptome, uključujući nervozu, anksioznost i depresiju, u perimenopauzalnih i postmenopauzalnih žena.
Ponekad je i uz najbolju volju teško samo prehranom namiriti potrebe na nekim nutrijentima, osobito u slučaju menopauze kada se u tijelu događaju velike hormonske oscilacije. Stoga ne čudi da su kod žena u postmenopauzi primijećeni deficiti vitamina B skupine, osobito primjerice vitamina B6. Uzimanje dodatnih količina ovih vitamina putem dodataka prehrani, samim time, nudi vrijedne pogodnosti zdravlju žene.
Bioandina Crvena Maca kompleks kapsule sadrže ekstrakt aktiviranog korijena crvene mace koji u preporučenoj dnevnoj dozi odgovara dozi od 6000 mg praha sirove mace. Bioandina Maca se podvrgava procesu želatinizacije kojom se pomoću visoke temperature i tlaka potiče želatinizacija škroba. Time se povećava broj sekundarnih metabolita pa takvu macu zovemo „aktiviranom“.
Bioandina Crvena Maca doprinosi regulaciji hormonske aktivnosti i zdravlju reproduktivnog sustava, a dodani vitamini B6 i B12 također utječu na regulaciju hormonske aktivnosti, no važni su i za normalnu psihološku funkciju, normalnu funkciju živčanog i imunološkog sustava, ali i za smanjenje umora i iscrpljenosti. Bioandina Crvena maca stoga ima najširu primjenu kod stanja kao što su menopauza, perimenopauza, postmenopauza, upalne hormonalne akne, dominacija estrogena, akutni PMS, opći umor i stres.
Pitate li se što još možete učiniti kako biste ublažili prijelaz u menopauzu, istraživanja pokazuju da razne tehnike koje u obzir uzimaju povezanost uma i tijela poput relaksacije, ”mindfulnessa” i kognitivno bihevioralne terapije mogu smanjiti stres, a time i jačinu simptoma menopauze.
*Ovo je sponzorirani i savjetodavni članak, a informacije su preuzete sa stranice www.bioandina.hr; za korištenje proizvoda savjetujte se sa stručnjacima.
Više ovakvih tema pronađite u našoj rubrici WELL-BEING.