Search
Close this search box.

Endometrioza: Kako napokon stati i početi slušati svoje tijelo

Foto: Dupe / Unsplash
Autor: Adriana Ćurić Klipić

Endometrioza nije slabost već poziv za povratak sebi. Evo kako to učiniti.

Biti podrška ženama s endometriozom za mene je jedan od najvećih blagoslova u ovom poslu. Kada mi dođe žena koja se skoro cijeli život bori s kroničnom boli, odmahivanjem ruku od strane liječnika i okoline, nemoći da promijeni svoje stanje i onda dobije dijagnozu tek deset godina nakon – ne mogu ne osjetiti taj duboki “respect”, ali i ogromnu zahvalnost što je upravo meni dala to povjerenje za nešto tako veliko i važno.

Bit ću potpuno iskrena i reći da su žene s endometriozom jedne od najhrabrijih i mentalno najsnažnijih žena koje sam upoznala.

"

U radu sa ženama s endometriozom često primjećujem koliko su udaljene od sebe, od svojih potreba i unutarnjeg ritma i to je sasvim razumljivo jer živimo u tempu koji ne prašta usporavanje.

"

Bolne menstruacije, obilna krvarenja, bol pri spolnom odnosu, zdjelična bol, kronična iscrpljenost – žene s endometriozom vrlo često žive u sjeni svojih simptoma. Iako su bolovi najčešće vezani uz menstruaciju, kod mnogih žena su prisutni tijekom cijelog ciklusa, zahvaćajući i druga tkiva, a ne samo reproduktivne organe.

Endometrioza nije “samo bolna menstruacija” – ona je kronično upalno stanje koje utječe na cijeli organizam. I ono što često najviše oduzima jest  povjerenje u vlastito tijelo.

Kad se udaljimo od sebe – tijelo počinje vrištati

U radu sa ženama s endometriozom često primjećujem koliko su udaljene od sebe, od svojih potreba i unutarnjeg ritma i to je sasvim razumljivo jer živimo u tempu koji ne prašta usporavanje. U svijetu koji neprestano juri, lako je izgubiti kompas i zaboraviti slušati ono što nam tijelo poručuje.

No, tijelo uvijek šapće. A ako ga ne slušate – počinje vrištati. A bol, iscrpljenost i emocionalne promjene često su upravo ti vriskovi.

Ciklus nije problem, on je kompas

Kada živite s endometriozom lako je promatrati ciklus kao nešto što nam donosi jedino probleme i to je potpuno legitimno. No, istina je da upravo taj ciklus, koji vam donosi najveću bol ujedno je i vaš najveći kompas. Kada upoznate i bolje razumijete svoj ciklus, počinjete prepoznavati što vaše tijelo treba i kada.

Kada bi dobro upoznale i naučile pratiti svaku pojedinu fazu ciklusa (menstruacija, folikularna, ovulacija i lutealna faza), znale bi:

Kako prepoznati hormonalnu neravnotežu (npr. izostanak ovulacije, manjak progesterona, skraćenu lutealnu fazu).

Kada tijelo najviše traži odmor, a kada mu odgovara kretanje.

Kada je potrebno pojačati određenu hranu, npr. protuupalne namirnice, bogate vlaknima i zdravim mastima.

Kako ublažiti simptome.

Kako poštovati ciklus kod endometrioze?

Menstruacija = vrijeme povlačenja i odmora
Menstruacija je vrijeme kada simptomi endometrioze dostižu svoj vrhunac. Bol, grčevi, obilno krvarenje i iscrpljenost mogu potpuno zaustaviti svakodnevne aktivnosti. Dok nas društvo često potiče da „stisnemo zube i nastavimo“, tijelo nas poziva na nešto potpuno drugo – na povlačenje, odmor i regeneraciju.

U ovoj fazi, tijelo je već pod prirodnim upalnim odgovorom jer dolazi do odbacivanja sluznice maternice. Ako uz to postoji i kronična upala, kao što je slučaj kod endometrioze, sve postaje još intenzivnije.

Zato odmor, grijanje toplim oblozima, nutritivno bogata hrana i nježnost prema sebi nisu luksuz, već potreba tijela da ga osluhnete i pružite mu ono potrebno.

Folikularna faza = blagi povrat energije
Ovo je razdoblje kada se tijelo obnavlja, a energija se polako vraća. No kod žena s endometriozom, ova faza ne mora biti potpuno bez izazova. Porast estrogena može hraniti upalne reakcije i zato su i dalje su važni hranjivi obroci, ali ovaj put fokus je na namirnicama bogatim vlaknima koje podržavaju jetru i detoksikaciju (brokula, cikla, zeleno lisnato povrće, gorke namirnice) kako bi se višak estrogena učinkovito eliminirao iz tijela.

U ovoj fazi vrijeme je za uvođenje laganih aktivnosti, ali važno je uz to slušati tijelo.

Ovulacija = slušajte znakove tijela
Za mnoge žene ovulacija prođe neprimjetno, no kod endometrioze to razdoblje ciklusa često donosi bol i nelagodu. Žarišta endometrioze reagiraju na hormonalne promjene tijekom ovulacije, a posebno na estrogen koji je u ovoj fazi na vrhuncu. Ako je ovulacija bolna, to je signal upale.

Fokus neka ostane na namirnicama iz folikularne faze, ali uz pojačanu hidrataciju, unos magnezija i protuupalnu prehranu bogatu omega-3 masnim kiselinama (plava masna riba, orasi, lanene sjemenke). Lagano kretanje poput šetnji ili joge mogu ublažiti upalne procese i smanjiti bol.

Lutealna faza = usporavanje
U ovoj fazi često dolazi do pogoršanja simptoma. U lutealnoj fazi dominira progesteron, hormon koji smiruje, priprema maternicu za moguću trudnoću i prirodno balansira estrogen. No, kod endometrioze često dolazi do estrogenske dominacije (niske razine progesterona u odnosu na estrogen) što može pogoršati upalne procese i dovesti do zadržavanja vode, bolova i nadutosti. Topli oblozi, masaža trbuha i nježni pokreti pomažu kod napetosti i bolova.

Također je ključno unositi dovoljno proteina, složenih ugljikohidrata i podržati stabilnu razinu glukoze u krvi (posebno ako postoji inzulinska rezistencija). Kod endometrioze, lutealna faza je poput ogledala jer pokazuje koliko ste kroz ciklus osluškivale svoje tijelo.

Poštivanje ciklusa nije lijenost ni luksuz

Kada učite o svome ciklusu i podržavate tijelo u svakoj njegovoj fazi, endometrioza prestaje biti neprijatelj. Počinjete je prihvaćati kao dio sebe, kao suputnicu koja vas uči usporiti, osluškivati i poštivati svoje potrebe. U tom procesu ne postajete slabije  već snažnije, svjesnije i povezanije sa sobom.

Endometrioza je vaš podsjetnik na usporavanje. Podsjetnik da niste stroj. Podsjetnik da ne idete protiv tijela, već pokušate živjeti u skladu s njim – mudro i nježno.

Više ovakvih tema pronađite u našoj rubrici WELL-BEING.

VEZANE OBJAVE